Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a památky

Mladá Boleslav

V Českém ráji se nachází řada historických a kulturních památek.

Český ráj historicky věrně zrcadlí dějinný vývoj české kotliny. Na území regionu jsou zaznamenány stopy po nejstarším pravěkém osídlení. Vyhlášená je v tomto směru například oblast Klokočských skal na Turnovsku nebo Prachovské skály na Jičínsku a údolí Plakánek u hradu Kost.

Vznik nejvýznamnějších měst v Českém ráji, Jičína, Turnova a Mladé Boleslavi, je datován na přelom 13. a 14. století. V té době také na skalních masivech vznikly první hrady a tvrze, z nichž některé již dávno upadly v zapomnění, jiné jsou perlami v náhrdelníku českorajské krajiny dodnes. Při svém putování Českým rájem byste neměli zapomenout navštívit symbol této krajiny, hrad Trosky vydejte se ale i na Kost, na Valdštejn či na Hrubý Rohozec na Turnovsku, na Humprecht na Sobotecku, či na majestátní zámky Sychrov a Mnichovo Hradiště a pohádkový hrad a zámek Staré Hrady u Jičína.

Český ráj odedávna charakterizují i romantické zříceniny hradů Frýdštejn, Kumburk a Bradlec, Valečov, Veliš nebo Rotštejn atd.

Historie také prošla mnoha městy a městečky Českého ráje, kromě Jičína, Turnova, Semil, Lomnice nad Popelkou nebo Mladé Boleslavi jistě stojí za to navštívit také Sobotku, Mnichovo Hradiště, Železný Brod či Rovensko pod Troskami.

Významnou úlohu v historii Českého ráje hrála rozporuplná postava českých dějin Albrecht z Valdštejna. Na jednu stranu válečník, dobyvatel a kořistník, na stranu druhou výjimečný budovatel, osvícený vladař a bohatý mecenáš. Právě díky němu vznikla barokní krajina na Jičínsku a samotný Jičín se stal největší architektonickou perlou Českého ráje. Po stopách charizmatického Albrechta z Valdštejna můžete napříč regionem cestovat se zvlášť k této příležitosti vydaným průvodcem, který je dlouhodobě v tomto směru jednou z nejlépe hodnocených aktivit v celé České republice.

 
 

 
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 51415
Měsíc: 572
Den: 17